Kampçılık

Kampçılık

Kampcılık, Doğa sporlarının ayrılmaz bir parcasıdır.İnsanda  heyecan,coşku ve bazı anlarda ise bağımlılık yapar. Vahşi doğanın koynunda yapacağınız bir kamp aktivitesi esnasında öğrenecekleriniz kent yaşamınızı da oldukca kolaylaştıracaktır.Kampta gecirdiğiniz bazan hoş, bazan bunaltıcı anlar  esnasında edineceğiniz yeni beceriler ile, hayatınızı renklendirecek ve daha yaşanır hale getireceksiniz.. Vahşi tabiatın ortasında guven içinde kalabileceğiniz,  geçici bir yuvayı, kısa sureliğine de olsa yaşanır hale getirme gayretleriniz size  o ana kadar hiç tanımadıgınız tadları keşfetme fırsatı da verecek.

Kendi ellerinizle pişirdiğiniz yemekler,sıcak bir uyku tulumu,sessiz bir gece,yıldızlar ve siz..

Kampcılıkta en temel unsur doğaya saygıdır..Bir yandan konforunuzu dusunurken diğer yandan da ortamın doğallıgına zarar vermemeyi  öncelikleriniz arasına alacaksınız.Bizlere böylesine mutluluk veren doğal guzelliklere saygı gostermek, birinci görevimiz olmalıdır. Bu da ancak eğitimle pekişmiş, bilinçli yapılan bir kampcılıkla mümkün olabilir.. Bu sayfamız içinde sizlere aktaracağımız notlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği,kamp yeri seçimi ve kampta yaşam gibi kısa pratik bilgilere ulaşacaksınız..

Doğaya en az zarar verecek şekilde kamp yapmanın kuralları

Yuruyusleriniz esnasında daha once kullanılmış, mevcut patikalardan faydalanın.Kestirme ve yeni yollar yaratmayın Mümkün olduğunca ve her zaman daha önce kamp yapılmış alanları kullanın. Tuvalet ihtiyaclarınızı su kaynakları,patikalar ve kamp yerlerinden uzakta giderin.. Ateş yakmak yerine bir ocak kullanın.Ateş yakmanız gerekiyorsa da daha önce yakılmış yerleri kullanın.Ateşinizin söndüğünden emin olmadan da kamp yerinden ayrılmayın.. Temizlik ihtiyaclarınızı su kaynaklarını ve kamp alanını kirletmeyecek şekilde ve cevreye zarar vermeyecek maddeler kullanarak yapın. Çiçekler,çimenler ve diğer bitki örtüsünü,kayalar ve çevre dokusunu bozacak,zarar verecek  eylemlerden uzak durun. Vahşi yaşama hiçbir şekilde müdahale etmeyin.Çevredeki hayvanları kendi haline bırakın kesinlikle beslemeyin. Sadece kendi çöplerinizi değil, tüm ekibin hatta sizden önce bırakılanları da bir çöp torbasında toplayıp şehre kadar taşıyın..